Licensed to Rhodes Race Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 9/2/2017 12:05 PM
                  2017 WCU Cross Country Festival - 9/2/2017                   
                 Western Carolina University Track & Field Com                 
                                    Results                                    
 
Girls 5k Run CC HS
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women
  1 Little, Emily                Unattached                     20:14.88   1 
  2 Sterling, Jade               Smoky Mounta                   20:26.30   1   1   
  3 Pindur, Emma                 Swain County                   20:27.47   1   2   
  4 Wood, Peyton                 Murphy                         20:39.83   1   3   
  5 Morgan, Anna                 Smoky Mounta                   21:04.94   1   4   
  6 Barlow, Ava                  Robbinsville                   21:37.47   1   5   
  7 Melton, Kaitlyn              Smoky Mounta                   22:00.44   1   6   
  8 Tisho, Aleshia               Smoky Mounta                   22:15.27   1   7   
  9 Moore, Brianna               Murphy                         22:17.99   1   8   
 10 MaCaulay, Eliza              Smoky Mounta                   22:23.19   1   9   
 11 Scifers, Katherine           Smoky Mounta                   22:45.73   2  10   
 12 McRae, Lucy                  Smoky Mounta                   22:57.51   2  11   
 13 Thomas, Allison              Hayesville                     22:58.42   2  12   
 14 Taylor, Avery                Murphy                         23:01.59   2  13   
 15 Allen, Georjah               Murphy                         23:09.29   2  14   
 16 Riddle, Anna                 Robbinsville                   23:21.28   2  15   
 17 Meyers, Aylan                Swain County                   23:28.55   2  16   
 18 Fox, Rebecca                 Smoky Mounta                   23:34.38   2 
 19 Duncan, Rebecca              Swain County                   23:41.54   2  17   
 20 Hill, Grace                  Murphy                         23:50.69   2  18   
 21 McRae, Katie                 Smoky Mounta                   24:07.14   3 
 22 Dudley, Morgan               Hayesville                     24:09.51   3  19   
 23 Reed, Dorian                 Cherokee                       24:09.97   3 
 24 Hernandez, Jennifer          Murphy                         24:36.56   3  20   
 25 Beck, Elizabeth              Hayesville                     24:40.22   3  21   
 26 Hernandez, Brigitte          Murphy                         24:45.13   3  22   
 27 Hodges, Mariah               Hayesville                     24:45.38   3  23   
 28 Barnett, Lizzie              Robbinsville                   25:02.81   3  24   
 29 Bark, Raylen                 Cherokee                       25:12.65   3 
 30 Taylor, Brooklyn             Murphy                         25:14.42   3 
 31 Wheaton, Kaitlynn            Murphy                         25:36.13   4 
 32 Knight, Abigail              Robbinsville                   25:38.96   4  25   
 33 Judson, Veronica             Smoky Mounta                   25:40.95   4 
 34 Meyers, Phynley              Swain County                   26:00.44   4  26   
 35 Senghani, Dhruti             Swain County                   26:53.58   4  27   
 36 Parham, Brylee               Robbinsville                   27:24.42   4  28   
 37 Clampitt, Mallerie           Swain County                   27:25.64   4  29   
 38 Thompson, Jensen             Robbinsville                   28:46.14   4  30   
 39 Jackson, Sierra              Swain County                   29:00.70   4  31   
 40 Brooks, Madison              Robbinsville                   29:01.10   4  32   
 41 Dudley, Kara                 Hayesville                     31:54.51   5  33   
 42 Hatherly, Leah               Hayesville                     34:18.57   5  34   
 43 Combs, Abbie                 Hayesville                     45:16.70   5  35   
 
Women 2 Mile Run CC College
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Drop, Jessica                Georgia                        10:40.12   1   1   
  2 Drop, Samantha               Georgia                        10:44.45   1   2   
  3 Tavani, Grace                Georgia                        10:51.83   1   3   
  4 Lingard, Kaitlyn             Western Caro                   10:58.17   1   4   
  5 Gomez, Yanely                Georgia                        11:00.56   1   5   
  6 Lippitt, Addy                Georgia                        11:11.75   1   6   
  7 Branch, Hailey               Georgia                        11:22.64   1   7   
  8 Haas, Katlyn                 Milligan                       11:28.19   1   8   
  9 Gartman, Sarah-Kate          Milligan                       11:29.29   1   9   
 10 Nikolaou, Christina          Western Caro                   11:35.22   1  10   
 11 Robinson, Jacquelyn          Milligan                       11:36.13   2  11   
 12 Martin, Shawnda              Western Caro                   11:37.55   2  12   
 13 Trotter, Lindsey             Western Caro                   11:39.14   2  13   
 14 Yue, Tiffany                 Georgia                        11:47.92   2  14   
 15 Hovis, Lauren                Georgia                        11:49.30   2 
 16 Stone, Erica                 Milligan                       11:50.15   2  15   
 17 Dickey, Caroline             Georgia                        11:51.10   2 
 18 Bergey, Millie               Georgia                        11:55.01   2 
 19 Heavern, Ansley              Georgia                        11:55.21   2 
 20 Heller, Maddie               Georgia                        12:00.25   2 
 21 Cortese, Gabby               Gardner-Webb                   12:00.44   3  16   
 22 Goode, Madison               Western Caro                   12:14.70   3  17   
 23 McGuire, Alette              Emory & Henr                   12:26.77   3  18   
 24 Deaton, Kayla                Western Caro                   12:29.21   3  19   
 25 Bell, Hannah                 Milligan                       12:33.33   3  20   
 26 Rivera, Kaitlin              King                           12:38.37   3 
 27 Ollivierre, Brittany         Gardner-Webb                   12:53.35   3  21   
 28 Braz, Bianca                 Brenau                         12:53.87   3  22   
 29 Shell, Maci                  Milligan                       12:57.89   3  23   
 30 Stiles, Kaitlyn              Western Caro                   13:03.48   3  24   
 31 Jones, Hannah                Gardner-Webb                   13:04.93   4  25   
 32 Velazquez, Michelle          Brenau                         13:12.62   4  26   
 33 Mcguirt, Christina           Gardner-Webb                   13:12.98   4  27   
 34 Wiles, Trinity               Western Caro                   13:13.63   4 
 35 Griffin, Nia                 Brenau                         13:14.32   4  28   
 36 Pierce, Abbigail             King                           13:15.52   4 
 37 Bryant, D'Amani              Western Caro                   13:22.29   4 
 38 Coffey, Stephanie            Milligan                       13:28.80   4  29   
 39 Crisp, Brittainy             Western Caro                   13:31.45   4 
 40 Davis, Sydney                Gardner-Webb                   13:34.65   4  30   
 41 McCormick, Audrey            King                           13:35.19   5 
 42 White, Rachel                Gardner-Webb                   13:46.89   5  31   
 43 Pheiffer, Hanna              Western Caro                   13:53.81   5 
 44 Williams, Michaela           Gardner-Webb                   14:00.52   5  32   
 45 Sutherland, Emily            King                           14:26.66   5 
 46 Romine, Sydney               Brenau                         14:44.87   5  33   
 47 Stephens, Harley             Brenau                         14:57.79   5  34   
 48 Light, Kelly                 Emory & Henr                   15:03.50   5  35   
 49 Tankersley, Kenna            Emory & Henr                   15:14.13   5  36   
 50 Copenhaver, Maddie           Emory & Henr                   15:22.74   5  37   
 51 Ashworth, Keri               Brenau                         15:53.50   6  38   
 52 Lowe, Elizabeth              Brenau                         15:59.57   6  39   
 53 Leinius, Annie Kate          Emory & Henr                   16:16.92   6  40   
 54 Sifontes, Giovanna           Brenau                         16:38.57   6 
 55 Love, Taylor                 Brenau                         17:34.02   6 
 
Boys 5k Run CC HS
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men
  1 Morgan, Gavin                Hayesville                     17:13.65   1   1   
  2 Watterson, Tyler             Smoky Mounta                   17:14.88   1   2   
  3 Race, Justin                 Hayesville                     17:35.86   1   3   
  4 Ashe, Gabe                   Smoky Mounta                   17:58.83   1   4   
  5 Price, Tucker                Robbinsville                   18:02.17   1   5   
  6 Peebles, Rocky               Cherokee                       18:06.31   1   6   
  7 Mccoy, Gabe                  Murphy                         18:07.61   1   7   
  8 Burch, Jackson               Hayesville                     18:15.74   1   8   
  9 Walters, Luke                Robbinsville                   18:17.64   1   9   
 10 Haines, Alex                 Murphy                         18:20.57   1  10   
 11 Ruthig, Gunnar               Robbinsville                   18:23.94   2  11   
 12 Cook, Keith                  Hayesville                     18:27.79   2  12   
 13 Garrett, Luke                Murphy                         18:31.80   2  13   
 14 Conlin, David                Smoky Mounta                   18:35.69   2  14   
 15 Jones, Caleb                 Murphy                         18:39.50   2  15   
 16 Conley, Tyler                Smoky Mounta                   18:45.19   2  16   
 17 Coleman, Oscar               Smoky Mounta                   18:58.56   2  17   
 18 Lamb, Cole                   Smoky Mounta                   19:08.00   2  18   
 19 Costa, Eli                   Smoky Mounta                   19:08.55   2  19   
 20 Roberts, Eli                 Hayesville                     19:09.05   2  20   
 21 Ulaner, Brendan              Swain County                   19:34.62   3  21   
 22 Brown, Lucas                 Swain County                   19:38.57   3  22   
 23 Snowden, Ryelan              Hayesville                     19:40.57   3  23   
 24 Lossiah, Tihjah              Cherokee                       19:41.84   3  24   
 25 White, Paul                  Hayesville                     19:47.48   3  25   
 26 Reed, Joe                    Murphy                         19:56.05   3  26   
 27 Bryson, Andrew               Murphy                         20:16.71   3  27   
 28 Lossiah, Josiah              Cherokee                       20:19.02   3  28   
 29 Robinson, Preston            Swain County                   20:19.98   3  29   
 30 Dutcher, Kane                Robbinsville                   20:22.57   3  30   
 31 Senghani, Dhruv              Swain County                   20:38.33   4  31   
 32 Coleman, William             Smoky Mounta                   20:44.19   4 
 33 Davenport, Dustin            Hayesville                     20:45.19   4 
 34 Frady, Carson                Smoky Mounta                   21:06.53   4 
 35 Ritz, Luke                   Murphy                         21:07.40   4  32   
 36 Arch, Braylon                Cherokee                       21:09.80   4  33   
 37 Milkey, Tyler                Smoky Mounta                   21:26.87   4 
 38 Scheu, Andrew                Hayesville                     21:30.00   4 
 39 Siwevmetewo, Dakota          Cherokee                       21:53.39   4  34   
 40 Mata - Welch, Richard        Cherokee                       21:53.96   4  35   
 41 Barnett, Ethan               Robbinsville                   22:00.07   5  36   
 42 Warshaw, Jackson             Swain County                   22:07.24   5  37   
 43 Lynn, Justin                 Robbinsville                   22:13.26   5  38   
 44 Lay, Alec                    Swain County                   22:27.68   5  39   
 45 Wheaton, Jonathan            Murphy                         22:39.16   5 
 46 Stewert, James               Robbinsville                   22:45.86   5  40   
 47 Long, Dreyton                Cherokee                       22:47.68   5  41   
 48 Clement, Coulter             Murphy                         24:13.05   5 
 49 Kilebrew, Cef                Swain County                   24:13.38   5  42   
 50 Buchannan, Ashton            Swain County                   24:25.99   5 
 51 Millsaps, CJ                 Robbinsville                   24:59.54   6 
 52 Frady, Dillon                Smoky Mounta                   25:07.34   6 
 53 Fisher, Nathan               Robbinsville                   25:41.40   6 
 54 Smith, Max                   Hayesville                     27:46.70   6 
 
Men 5k Run CC College
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kamau, Bryan                 Georgia                        15:29.07   1   1   
  2 Sprague, Austin              Georgia                        15:30.99   1   2   
  3 Westog, Eric                 Georgia                        15:34.34   1   3   
  4 Hans, Michael                Georgia                        15:39.66   1   4   
  5 Jones, Tyler                 Georgia                        15:40.37   1   5   
  6 Thacker, Tim                 Milligan                       15:42.09   1   6   
  7 Bostian, Jordan              Western Caro                   15:53.30   1   7   
  8 Moses, Jon                   Georgia                        15:54.60   1   8   
  9 Pelham, Jonathan             Georgia                        16:02.94   1   9   
 10 Peppenhorst, Ryan            Georgia                        16:03.00   1 
 11 Reesh, Ian                   Western Caro                   16:04.69   2  10   
 12 Estime, Terrell              Georgia                        16:06.88   2 
 13 Poole, Keaton                Gardner-Webb                   16:08.01   2  11   
 14 Bronstetter, Mitch           Milligan                       16:09.45   2  12   
 15 Stockwell, Davis             Georgia                        16:09.91   2 
 16 Gildard, James               Georgia                        16:10.25   2 
 17 Conner, Harrison             Western Caro                   16:16.15   2  13   
 18 DeAngelo, Jacob              Western Caro                   16:17.45   2  14   
 19 Tucker, Justin               Western Caro                   16:20.89   2  15   
 20 Hanna, Isaiah                Western Caro                   16:22.31   2  16   
 21 Bradly, John                 Georgia                        16:22.32   3 
 22 Kokoska, Jordan              Western Caro                   16:24.66   3  17   
 23 Wehner, Sam                  Milligan                       16:26.60   3  18   
 24 Nicol, Seth                  Milligan                       16:27.34   3  19   
 25 Ballowe, James Russell       King                           16:27.93   3  20   
 26 Bates, Tyler                 Milligan                       16:28.61   3  21   
 27 Shull, Eric                  Milligan                       16:32.41   3  22   
 28 Urbaniuk, Adam               Western Caro                   16:34.93   3 
 29 Pack, Kevin                  Western Caro                   16:37.80   3 
 30 Robakiewicz, Tyler           Western Caro                   16:42.51   3 
 31 Brown, Mitchell              Gardner-Webb                   16:46.91   4  23   
 32 Albrecht, Caleb              Western Caro                   16:50.17   4 
 33 Tolbert, Austin              Emory & Henr                   16:52.13   4  24   
 34 Young, Terry                 Western Caro                   16:54.56   4 
 35 Greer, Miles                 Western Caro                   16:56.42   4 
 36 Kachenchai, Daniel           Western Caro                   16:58.47   4 
 37 White, Tyler                 Western Caro                   16:58.47   4 
 38 Ramos, Charles               King                           17:07.76   4  25   
 39 Moran, Zane                  Emory & Henr                   17:13.44   4  26   
 40 Parks, Josh                  Gardner-Webb                   17:19.58   4  27   
 41 Hart, Kyle                   King                           17:36.54   5  28   
 42 Walden, Cameron              King                           17:39.04   5  29   
 43 Martin, Ezekiel              Gardner-Webb                   17:41.83   5  30   
 44 Parmesano, Daniel            Western Caro                   17:44.35   5 
 45 Kirtland, Buck               Emory & Henr                   17:44.80   5  31   
 46 Lewis, Hunter                Milligan                       17:47.45   5  32   
 47 McDonald, Kade               King                           18:27.81   5  33   
 48 Boulware, Trey               King                           18:35.84   5  34   
 49 LoGrande, Michael            Emory & Henr                   18:38.43   5  35   
 50 Simpson, Caleb               Emory & Henr                   20:35.97   5  36   
 51 Pierce, Colt                 Emory & Henr                   21:05.59   6  37   
 52 Podgaisky, Bogdan            Gardner-Webb                   23:28.75   6  38   
 
Mixed 2 Mile Run CC MS
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Mixed
  1 Swayney, Oz                M Cherokee MS                    12:09.55   1   1   
  1 Little, Ruby               W Unattached                     13:10.34   1 
  2 Amman, Keith               M Mount                          12:09.78   1   2   
  2 Wilker, Evan               W Francine Del                   13:48.56   1 
  3 King, Dalmon               M Cherokee MS                    13:08.01   1   3   
  3 Murphy, Eleanor            W Francine Del                   14:01.77   2 
  4 Reed, Cavan                M Cherokee MS                    13:08.45   1   4   
  4 Krieger, Kaysen            W Hayesville M                   14:04.09   2   1   
  5 Gray, Cameron              M Hayesville M                   13:09.99   1   5   
  5 Roberts, Lila              W Hayesville M                   14:05.90   2   2   
  6 Snowden, Lochlan           M Hayesville M                   13:10.63   1   6   
  6 Fink, Aynsley              W Robbinsville                   14:18.56   2   3   
  7 Esquivel, Tanin            M Cherokee MS                    13:29.22   1   7   
  7 Beasley, Emma              W Robbinsville                   14:31.74   2   4   
  8 Engelmann, Will            M Hayesville M                   13:38.17   1   8   
  8 Burch, Caroline            W Hayesville M                   14:37.65   2   5   
  9 Jordan, Kamdyn             M Robbinsville                   13:56.87   2   9   
  9 Jones, Cecelia             W Hayesville M                   14:55.97   3   6   
 10 Tafoya, Dacian             M Cherokee MS                    14:09.20   2  10   
 10 Penland, Serina            W Hayesville M                   14:56.76   3   7   
 11 Esquivel, Tanis            M Cherokee MS                    14:36.97   2  11   
 11 Lunsford, Caylin           W Robbinsville                   15:10.74   3   8   
 12 Washington, Ezar           M Cherokee MS                    14:42.26   2  12   
 12 McGaha, Makala             W Cherokee MS                    15:21.84   3   9   
 13 LePage, Ben                M Francine Del                   15:01.00   3 
 13 Martinez, Laura            W Cherokee MS                    15:29.15   4  10   
 14 Burke, Jeffrey             M Hayesville M                   15:08.51   3  13   
 14 Gibby, Sarah               W Robbinsville                   15:39.06   4  11   
 15 Brooks, Phoenix            M Robbinsville                   15:11.19   3  14   
 15 Barnett, Ava               W Robbinsville                   15:42.86   4  12   
 16 Thompson, Ayden            M Cherokee MS                    15:16.46   3 
 16 Monnat, Madeleine          W Mount                          15:52.55   4  13   
 17 Bark, Jaylen               M Cherokee MS                    15:20.66   3 
 17 Moral, Samantha            W Hayesville M                   16:15.38   4  14   
 18 Monnat, Andrew             M Mount                          15:24.95   3  15   
 18 Sewell, Kennadi            W Hayesville M                   16:17.55   5  15   
 19 Ogburn, Sam                M Mount                          15:29.88   4  16   
 19 Ely, Aaralyn               W Mount                          16:21.12   5  16   
 20 Ditmore, Jacob             M Hayesville M                   15:31.48   4  17   
 20 Ledford, Madison           W Cherokee MS                    16:32.20   5  17   
 21 Vandenhoeff, Julian        M Mount                          15:51.07   4  18   
 21 Crowe, Boie                W Cherokee MS                    16:35.37   5  18   
 22 Hodges, Reid               M Hayesville M                   15:56.93   4  19   
 22 Budden, Aspen              W Mount                          16:41.57   5  19   
 23 Holden, Liam               M Mount                          16:00.35   4  20   
 23 Snover, Lily               W Mount                          16:47.12   5  20   
 24 Pate, Clay                 M Mount                          16:21.01   5  21   
 24 Reed, McKenzie             W Cherokee MS                    17:27.46   6  21   
 25 Draper, Caleb              M Robbinsville                   16:33.99   5  22   
 25 Adams, Montana             W Robbinsville                   17:37.25   6  22   
 26 Buchanan, Charlie          M Robbinsville                   16:34.36   5  23   
 26 Brooks, Shaylei            W Robbinsville                   18:07.05   6  23   
 27 Roundy, James              M Mount                          17:10.03   5  24   
 27 Dutcher, Katelyn           W Robbinsville                   18:15.13   6 
 28 Lossiah, Anthony           M Cherokee MS                    17:36.39   6 
 28 Hooper, Delaney            W Robbinsville                   18:51.23   7 
 29 Knight, Alex               M Robbinsville                   17:40.40   6  25   
 29 Martinez, Mary             W Cherokee MS                    18:58.04   7  24   
 30 Riddle, Willie             M Robbinsville                   17:46.64   6  26   
 30 Roundy, Carter             W Mount                          19:40.84   7  25   
 31 Turpin, Caleb              M Robbinsville                   18:28.94   6  27   
 31 Blanton, Carter            W Mount                          24:46.78   7  26   
 32 Faughn, Elias              M Mount                          18:31.18   6 
 33 McPherson, Silas           M Mount                          18:35.54   6 
 34 Weatherford, Gus           M Mount                          18:58.39   7 
 35 Crisp, Ethan               M Robbinsville                   19:57.38   7 
 36 Singley, Chris             M Mount                          20:04.69   7 
 37 Cable, William             M Robbinsville                   20:14.16   7 
 38 Hooper, Logan              M Robbinsville                   20:38.84   7 
 39 Singley, Christian         M Mount                          21:51.59   7 
 40 Hokansan, Sren             M Mount                          24:59.34   8