King University Athletic Schedule

March 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
at North Carolina State

at Spartanburg Methodist
10:00 AM

at Spartanburg Methodist
10:00 AM

at Coker
1:00 PM

at Coker
3:00 PM
2
at Southern Tide Classic
3
at Southern Tide Classic

at Mars Hill
2:00 PM
4
vs Lincoln Memorial
1:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:00 PM
5
vs Lenoir-Rhyne
1:00 PM

vs Lenoir-Rhyne
3:00 PM

vs Charleston (W.Va.)
7:00 PM
6
vs Women's National Collegiate Championships

vs Limestone
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
2:30 PM

vs Limestone
2:30 PM

7
vs Women's National Collegiate Championships

Belmont Abbey
vs King
7:00 pm

vs Emmanuel (Ga.)
12:00 PM

vs Shepherd
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
3:00 PM

vs Shepherd
3:00 PM
8
9
at Barton Invitational
10
at Barton Invitational

vs Carson-Newman
1:00 PM

vs Carson-Newman
3:00 PM

at Milligan
4:00 PM
11
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships

at UVa-Wise
2:00 PM
12
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships
13
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Southern Wesleyan
4:00 PM

at Southern Wesleyan
4:00 PM

at Southern Wesleyan
6:00 PM
14
at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II National Championships

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at NCAA Division II Indoor Track & Field Championships

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at Southern Wesleyan
12:00 PM

at North Greenville
1:00 PM

at Belmont Abbey
2:00 PM

at Southern Wesleyan
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM
15
at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

at Lenoir-Rhyne Southside Power & Fitness Invitational

King
at Saint Leo
2:00 pm
16
17
at FLW College Fishing Open
18
King
at Erskine
6:00 pm

at FLW College Fishing Open

vs West Virginia St.
1:00 PM

vs West Virginia St.
3:00 PM

vs Lincoln Memorial
3:30 PM

at Queens University (N.C.)
7:00 PM
19
20
at Belmont Abbey
1:00 PM

at Belmont Abbey
1:00 PM

at Mount Olive
5:00 PM

vs Mount Olive
7:00 PM
21
at VertKlasse Meeting

at VertKlasse Meeting

at Virginia Tech

at Mount Olive
11:00 AM

at Mount Olive
11:00 AM

at Mount Olive
12:00 PM

at Belmont Abbey
2:00 PM


at Mount Olive
2:30 PM

at Belmont Abbey
4:00 PM
22
at VertKlasse Meeting

at VertKlasse Meeting

at Virginia Tech

at Mount Olive
1:00 PM

at Mount Olive
3:00 PM
23
at Lander Bearcat Classic

at Agnis McAmis Memorial
24
at Lander Bearcat Classic

at Agnis McAmis Memorial

vs Lincoln Memorial
7:00 PM
25
vs Carson-Newman
3:30 PM
26
at U.S. Olympic Trials Last Chance Qualifier
27
at U.S. Olympic Trials Last Chance Qualifier

at Montreat Invitational

at Montreat Invitational

at Erskine
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM

at North Greenville
3:00 PM
28
at Montreat Invitational

at Montreat Invitational

King
at Converse
2:00 pm

at Milligan

at Erskine
12:00 PM

vs Barton
12:00 PM

at Southern Wesleyan
1:00 PM

at Southern Wesleyan
1:00 PM

vs Barton
2:00 PM

at Erskine
2:30 PM

at George Mason
4:00 PM
29
at Milligan

vs Chowan
1:00 PM

vs Chowan
3:00 PM
30
at Tennessee River Rumble
31
at Tennessee River Rumble

vs Milligan
3:30 PM

vs Converse
3:30 PM

vs North Greenville
7:00 PM
1
at Tusculum
2:00 PM

at Tusculum
4:00 PM
2
3
at VertKlasse Invitational

at VertKlasse Invitational

Presbyterian
vs King
7:00 pm

vs Erskine
1:00 PM

vs Erskine
3:00 PM

vs Belmont Abbey
3:30 PM

at Erskine
7:00 PM
4
at U.S. Olympic Trials

at VertKlasse Invitational

at VertKlasse Invitational

at Appalachian State

vs Belmont Abbey
12:00 PM

vs Barton
1:00 PM

vs Barton
1:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
1:00 PM

at Emmanuel (Ga.)
2:00 PM

vs Belmont Abbey
3:00 PM

vs Emmanuel (Ga.)
3:00 PM